Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı

Günümüz gürültü problemi ses, gürültü ile adlandırılarak şikayet unsuru oluşturmaktadır. Şikayet ve ses yalıtımı problemlere karşı sonuç almak adına doğru malzemeler ile doğru ses yalıtımı uygulaması yapmak gerekmektedir. Bizlere ulaşarak ses şikayetinize doğru uygulama ve doğru malzeme ile ilgili detay bilgi alabilirsiniz.

Gelişen teknolojiye paralel olarak, gürültüden korunmanın en temel yolu "Ses Yalıtım" uygulamalarıdır. İstenmeyen sesleri yalıtarak insana zarar vermeyecek ve yaşam kalitesini düşürmeyecek seviyeye düşürülmeyi sağlamak en etkili çözümdür. Buna dayalı olarak yapı elemanları vasıtasıyla meydana gelen seslerin miktarını azaltmak için alınan ses yalıtımı ortamdaki verimi artırmaktadır.

Gürültü pek çok sağlık problemine yol açmaktadır. Bu nedenle işitme kayıpları gibi sorunlarda oluşabilmektedir. Özellikle yüksek gürültü problemleri kişide dikkat dağınıklığı sonucunda iş kazası da meydana getirebilmektedir.

Yapılardaki yüksek ses problemini önlemek için ses yutucular, ses bariyerleri, sönümleyiciler ve titreşim önleyiciler kullanılır. Katlar arası ses yalıtımı, iki kat arası ses geçişini ve mekandaki topuk sesini kesmeyi hedeflemektedir.

Ses Yalıtımı

Uygulandığı Yerler

Ses Yalıtımı;

Okul, Hastene, Konutlar, Yurt, Otel, İş yeri gibi, gürültünün zararlı etkilerinden korunmak amacıyla gerekli duvar, döşeme, çatı, pencere ve tesisat elemanlarında kullanılabilmektedir.

Sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu gibi kullanım koşulu sese bağlı alanların duvar, döşeme, tavan, kapı, pencere ve tesisat elemanlarına yapılmalıdır.

Bir ortamda ses yaılırken, bir engelle karşılağtığında, diğer fiziksel olaylar gibi üç temel biçimde davranır. Sesin bir bölümü karşılaştığı engelden yansır, diğer bölümü ise engel tarafından yutulmaktadır, kalanı ise engelin diğer tarafına geçer. Dolayısıyla her malzemenin bir ses yutma katsayısı vardır.

Etkili bir ses yalıtımı; amaçları belirlenmiş yapılarda doğru malzemelerin doğru detaylarda kullanılmasıyla ve hatasız işçilikle mümkün olabilir.

 Ses Yalıtımı

•Sesin işitilebilmesi için , şiddetinin belli bir düzeye erişmesi gerekmektedir. İnsan sesleri ise 250-500-100-2000 Hz. likfrekanslarda yer almaktadır.

• Eğer bu ses dalgası gelişigüzel bir spektrumda yer alıyorsa, ya da diğer bir değişle istenmeyen bir ses ise buna “gürültü”adı verilir. 

• Gürültü, günümüzde, kentleşmenin doğal bir sonucudur.

Ses Yalıtımı

SES YALITIMI NASIL YAPILIR ?

Yaşadığımız konut, okul, iş yeri vb. binalar ile çevreyi istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak;kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. mekânları istenmeyen seslerden yalıtarak gerekli kullanım koşullarını oluşturmak; jeneratör, hidrofor, kalorifer vb. gürültülü mahalleri yalıtarak çevreye yaydıkları gürültüyü azaltmak amacı ile yapılan uygulamalara “ses yalıtımı”denir.

Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

1. Ses Yutucu Malzemeler (Akustik)

2. Titreşim alıcı ve sönümleyici malzemeler(Yalıtım).

3. Bariyer Malzemeler (Yalıtım)

4. Kompozit Malzemeler (Akustik+Yalıtım)

GÜRÜLTÜ KONTROLÜ Gürültüyle savaşmanın en etkili yolu olan gürültü denetimi, gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Gürültüyle mücadele metotları Akustik düzenleme ve Ses Yalıtımı olarak ikiye ayrılır

Akustik Düzenleme : Akustik Düzenleme ; mevcut kapalı ortamda yansıma (reveberasyon) süresinin düzenlenmesidir. Cam yünü,taş yünü ,yumuşak poliüretan esaslı köpükler, melamin köpüğü, ahşap yünü gibi malzemeler detay çözümlerinde kullanılır.

 

SATIN ALMA SÜRECİ

Ödemesi gün içerisinde yapılan siparişleriniz stokta mevcut ise aynı gün içerisinde çalıştığımız ambar veya kargo firması ile en kısa sürede sizlere gönderilmektedir. Malzeme satışımız tüm Türkiye'ye mevcuttur. Minimum sipariş miktarı 10m2'dir. Bazı ürünlerde renk ve desen seçeneği olduğundan ötürü stok tutmak imkansızdır. Bu gibi durumlarda üretim süreci ve termin için sizlere süre bildirilmektedir.

HAKKIMIZDA

Akustik Mimarlık olarak her geçen gün akustik yalıtım ve ses izolasyonu sektöründe işimiz sadece ses sloganıyla daha iyisi için çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. İstanbul da bulunan ofislerimiz aracılığı ile bugüne dek bir çok büyük firma ile çalışıp uygulama ve malzeme kalitemizi ispatladık. Referanslarımıza göz atabilir ve detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Artan talepler doğrultusunda İzmir ve Ankara'da da birer satış ve uygulama çözüm ofisi açarak bu illerimizde de hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız. Devamı Hakkımızda...